Boisko piłkarskie musi mieć określone wymiary. Jakie? Sprawdź i przekonaj się, jak duże powinno ono być i od czego zależą wymiary boiska do piłki nożnej!
Jeśli grasz amatorsko w futbol, to prawdopodobnie zdarzyło Ci się rozgrywać mecze na boiskach różnej wielkości. Te, na których rywalizują zawodowcy, są duże. Natomiast na osiedlach powstawały i nadal powstają boiska o różnych metrażach. Ile muszą wynosić wymiary boiska piłkarskiego w przypadku zmagań zawodowców? Czy zawsze obowiązują takie same?
Zasady gry w futbol wciąż się zmieniają. Jeśli oglądasz mecze, to z pewnością zauważasz, jak szybko to się dzieje. Jeszcze kilka lat temu nie było możliwości przeprowadzenia 5 zmian w czasie meczu ani nie istniała weryfikacja VAR. Zmiany dotyczą również podstawowych zasad gry w piłkę nożną - m.in. samego boiska.
Od lat nic nie zmieniło się w tym, jak boisko wygląda, natomiast zmodyfikowano kwestie dotyczące jego wymiarów. Według wcześniej obowiązujących reguł musiało ono mieć od 90 do 120 metrów długości i od 45 do 90 metrów szerokości. Było to problematyczne. Aż 30 metrów możliwości różnicy w ewentualnej długości robiło kolosalną różnicę dla zawodników, którzy np. byli przyzwyczajeni do długiego boiska, a nagle musieli grać na znacznie krótszym.
W 2008 roku International Football Association Board ujednoliciło przepisy i od tej pory boiska mają mieć 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. To oznacza, że całe boisko powinno mieć 7 tys. m2 powierzchni.
Są to uniwersalne wymiary przyjęte dla profesjonalnych boisk na całym świecie. Te same zasady wdrożył Polski Związek Piłki Nożnej i dlatego drużyny grające w Ekstraklasie muszą spełnić te wymagania. Teoretycznie istnieje wyjątek, kiedy można inaczej wyznaczyć wymiary boiska, ale tylko za zgodą komisji licencyjnej.
W przypadku niższych lig zasady są bardziej elastyczne i boiska mogą mieć od 100 do 105 metrów długości i od 64 do 68 metrów szerokości.
Rozmiar boiska to nie jedyny wymóg, jakie musi ono spełniać. Muszą się na nim znaleźć pola bramkowe, bramki, trzeba wskazać punkt, z którego wykonuje się rzut karny i nie tylko. Oto inne wymagania, które obowiązują stadiony i kluby, jeśli chodzi o pole gry:
Jeśli chodzi o boisko do gry dla młodszych graczy, to wymagania są inne. Ogólnie obowiązuje zasada, że im młodsi gracze, tym mniejsze są oczekiwania pod względem wymiarów. Jak to wygląda?
Jakiś czas temu w Polsce zaczęły masowo powstawać orliki, czyli zgodnie z definicją, boiska które są ogólnodostępne i bezpłatne. Mają one 62 metry długości i 30 metrów szerokości, a pokryte są sztuczną trawą. Obecnie jest to najpopularniejszy rodzaj boiska do uprawiania amatorskiej piłki nożnej. W ramach tego projektu powstały tysiące miejsc do gry, przeważnie na terenach, gdzie znajdowały się stare obiekty sportowe, z których już nikt nie korzystał.
Polski Związek Piłki Nożnej określa długość i szerokość murawy, na której powinni grać zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych. Obecnie obowiązują następujące:
Te wymogi w przypadku oficjalnych rozgrywek. Jeśli uprawiasz piłkę nożną wyłącznie amatorsko, nie musisz zwracać na nie uwagi. Wielkość boiska możesz dopasować do liczby graczy i ich kondycji. Piłkarzom, którzy uprawiają futbol tylko amatorsko, standardowe boisko może sprawiać problemy kondycyjne - jest zbyt duże. Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca do takiej rozgrywki, to weź pod uwagę orlik, który jest mniejszy i nie tak wymagający jak pełnowymiarowe boisko. Obecnie znajdziesz je praktycznie w każdym mieście, a w większych miejscowościach - w każdej dzielnicy.
Piłka nożna to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie. W Polsce cieszy się popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Zacząć ją trenować można praktycznie w każdym wieku. Jeśli szukasz przydatnych informacji na temat tej dyscypliny, zapraszamy do regularnego śledzenia naszego bloga. Znajdziesz tu nie tylko aktualności, ale także wiele przydatnych informacji, porad i wskazówek dotyczących treningów czy niezbędnego wyposażenia i akcesoriów dla piłkarza. Zapraszamy!