< powrót

Jak długo trwa mecz piłki nożnej? Podstawowe zasady

1 rok temu | 05.04.2023, 13:51 Jak długo trwa mecz piłki nożnej? Podstawowe zasady

To, jak długo trwa mecz piłki nożnej, zależy od paru czynników. Od czego konkretnie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

Jak długo trwa mecz piłki nożnej?

Pasjonujesz się piłką nożną? Wiesz zatem doskonale, że mecz trwa 90 minut i dopóki futbolówka w grze, zdarzyć się może wszystko. Czy jednak dokładnie orientujesz się w kwestii czasu trwania rozgrywek? Czy spotkanie zawsze musi wyłonić zwycięzcę? Jest kilka ważnych kwestii, które warto wiedzieć zarówno regulaminowym czasie gry, jak i o dogrywce czy serii karnych.

Ile trwa mecz piłki nożnej? Jaki jest czas regulaminowy?

90 minut regulaminowego czasu gry – tyle właśnie trwa mecz piłki nożnej. Jest on podzielony na dwie połowy, z których każda trwa 45 minut. Pomiędzy pierwszą a drugą następuje przerwa, która trwa 15 minut. Przerwa to czas, kiedy zawodnicy mogą odpocząć i omówić z trenerem istotne kwestie dotyczącą taktyki gry – zarówno własnej, jak i przeciwników.

Dodatkowy czas gry – od czego zależy i ile wynosi?

To, że mecz piłki nożnej trwa 90 minut regulaminowego czasu gry, to wiadomo. Niemniej w praktyce raczej rzadko się zdarza, żeby spotkanie zamknęło się w tych 90 minutach. Z reguły sędzia dolicza dodatkowe minuty, co wynika z rozmaitych przerw w grze. Są one spowodowane różnymi czynnikami. W czasie meczu zdarzają się takie sytuacje jak m.in. zmiany zawodników dokonywane przez trenerów obu drużyn, weryfikacja VAR czy konieczność ukarania zawodnika za faul.

Przerwa w meczu nierzadko też wynika z interwencji medycznej. Poza tym bywa i tak, że sędzia nie zatrzymuje akcji na boisku, jeżeli jej rezultatem może być gol. Ten czas też należy doliczyć do minut dodatkowych. Ile dokładnie wynosi doliczony czas gry? Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ decyzję w tej sprawie podejmuje sędzia. Trzeba też koniecznie brać poprawkę na to, czy rozgrywana jest dogrywka i czy niezbędna jest seria rzutów karnych. W każdym razie planując obejrzenie meczu, czy to na żywo, czy w telewizji, należy zarezerwować sobie ba ten cel więcej niż półtorej godziny, bo to nie tylko dwie regulaminowe połowy i przerwa pomiędzy nimi.

Ile trwa dogrywka w profesjonalnym meczu piłki nożnej i kiedy ma ona miejsce?

Dogrywka w meczu piłki nożnej nie zawsze jest obowiązkowa. W wielu spotkaniach wystarczy remis. Jeżeli jednak rozgrywki wkroczyły już w fazę pucharową, zmienia to postać rzeczy i wymagane jest rozstrzygnięcie na korzyść którejś z drużyn. Mecz zostanie wówczas przedłużony o dogrywkę – czyli o dwie połowy po 15 minut każda.

Pomiędzy dwiema połowami jest 5 minut przerwy. Kiedyś dogrywka kończyła się w momencie, kiedy zawodnik jednej z drużyn strzelił bramkę. Obecnie rozgrywana jest do końca. W tym przypadku także może zostać doliczony dodatkowy czas – z takich samych przyczyn jak w trakcie meczu toczącego się w regulaminowych 90 minutach.

Ile trwa seria rzutów karnych?

Gra w piłkę nożną jest nieprzewidywalna i nawet rozgrywka nie zawsze sprawia, że miecz zostanie rozstrzygnięty. Przepisy nakazują wówczas przeprowadzić serię rzutów karnych. Każda drużyn ma do swojej dyspozycji 5 rzutów karnych. O wygranej decyduje skuteczność, Mówi się, że w karnych trzeba przede wszystkim umieć panować nad emocjami i trzymać nerwy na wodzy. Patrząc na to, co wtedy dzieje się na boisku, trudno się z tym nie zgodzić. Seria karnych to z reguły kilka dodatkowych minut gry. Jeżeli po 10 strzałach nadal nie ma rozstrzygnięcia, zawodnicy dalej strzelają karne – dopóki któryś z drużyn nie będzie mieć więcej strzelanych przy takiej samej liczbie strzałów.

Interesujesz się piłką nożną? Zapraszamy do regularnego śledzenia naszego bloga. Znajdziesz tu aktualności a także garść przydatnych porad dotyczących piłki nożnej, treningów i niezbędnych akcesoriów przydatnych graczom, takich jak odzież piłkarska, buty czy piłki do gry. Zapraszamy!